Katolicka Niepubliczna
Szkoła podstawowa

Czcionka:

A+
A-

Kontrast:

JAK ZACZĄĆ PRZYGOTOWANIA DO EGZAMINU ÓSMOKLASISTY?

Pewnie nie raz zdarzało Ci się przerzucać na biurku stos papierów, żeby znaleźć notatki z konkretnego tematu. Nie potrzebujesz dodatkowych powodów do stresu – już przecież wystarczająco denerwujesz się egzaminem i tym, czy zdążysz powtórzyć na czas wszystko.

Kluczem do sukcesu jest zebranie się w sobie i poświęcenie jednego wieczoru na całkowite uporządkowanie swojego miejsca nauki oraz opracowanie systemu, który pozwoli Ci efektywniej się uczyć.

Porządki warto zacząć od zrzucenia wszystkiego z biurka, a także wyrzucenia zawartości jego szuflad i odkurzenia mebla. Pozwoli Ci to spojrzeć na biurko jak na czystą kartę, na której możesz zaplanować swoje idealne miejsce do nauki. Potem przejrzyj wszystkie rzeczy leżące na podłodze. Zrezygnuj ze wszystkiego, co może rozpraszać Twoją uwagę. Nie musisz wszystkiego wyrzucać, ale niektóre przedmioty warto odłożyć na inną półkę.

Dobrym posunięciem podczas porządków jest wzięcie kartki i sprawdzenie, czy wszystkie długopisy, które były na biurku, na pewno piszą. Jeśli tak nie jest i nie można kupić do nich wkładów to po prostu je wyrzuć. Kiedy szybko trzeba coś zanotować, nic tak nie denerwuje jak niepiszący długopis.

Świetnym pomysłem jest zawieszenie nad biurkiem tablicy korkowej. Na małych karteczkach można notować rzeczy „do zrobienia” lub ważne terminy, np. poszczególnych egzaminów, a następnie przypinać je na tablicy.

Jeśli chodzi o porządkowanie notatek i materiałów do nauki, to musisz stworzyć sobie system. Swój własny, ponieważ to, co sprawdza się u jednych, dla innych jest bez sensu i na odwrót. Plan powinien być prosty i logiczny dla Ciebie. Jeśli będzie zbyt skomplikowany, to szybko się poddasz i wrócisz do punktu wyjścia.

Porządkować dokumenty możesz w segregatorach z przezroczystymi koszulkami, w teczkach, pudełkach. Ułożysz je tam datami, tematami lub mniejszymi zagadnieniami. Jeśli zrobisz to sam, będziesz wiedzieć, gdzie co masz, i oszczędzisz wiele czasu na szukanie potrzebnych rzeczy czy informacji.

Pamiętaj, że dobra organizacja jest bardzo ważna, jeśli chcesz oszczędzić sobie dodatkowych nerwów, a także przestać marnować swój cenny czas na wieczne poszukiwania notatek i po prostu uczyć się efektywniej. Nie czekaj, tylko zrób to teraz. Pomyśl, ile na tym zyskasz. A co masz zrobić z zaoszczędzonym w ten sposób czasem? To już zależy tylko od Ciebie.

Teraz kiedy już masz wokół siebie ład i porządek możesz przystąpić do nauki. Określ jasno cele, czyli to, czego masz się nauczyć. Pamiętaj zawsze, by upewnić się, że jest to osiągalne w czasie, którym dysponujesz. Zachowaj w tym względzie rozsądek. Odpowiednio podziel naukę, by mieć wystarczająco dużo czasu na wszystkie zadania. Przykładowo zaplanuj czytanie notatek tak, by mieć czas na ponowne ich przejrzenie przed egzaminem. Najpierw przystąp do opanowania pierwszego zagadnienia na twojej liście. Upewnij się, że pod czas nauki nie myślisz o niczym innym. Nie koncentruj się na tym co przed tobą, nie myśl o innych tematach i egzaminach. Skup się wyłącznie na tym, co masz przed sobą. Gdy opanujesz pierwsze zagadnienie, zrób sobie krótką przerwę. Zrób coś, co odwróci twoją uwagę od egzaminu. Cel to odprężenie umysłu, zanim przejdziesz do następnego zadania. Zawsze jednak ustal z góry ile trwa przerwa, jeżeli tego nie zrobisz, może się ona przedłużyć na cały dzień.

 

Źródło:

OPERON Giełda gimnazjalna

Tipy.interia.pl

Klasy

Przejdź na stronę swojej klasy
Zobacz
Fundacja Brama
Fundacja Edukacji i Wspierania Rodziców BRAMA.
Katolicka Niepubliczna
Szkoła podstawowa

83-000 Pruszcz Gdański

ul. Wojska Polskiego 8

+48 506 802 427

ksn@katolicka.com.pl

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Twój Boks
Dowolna informacja
Przykładowy button