Katolicka Niepubliczna
Szkoła podstawowa

Czcionka:

A+
A-

Kontrast:

PROJEKT

W maju, br. realizowany był w naszej szkole projekt pn.: ”Stefan Kardynał Wyszyński – Prymas Tysiąclecia”. Z uwagi na to ważne i szczególne zadanie w bieżącym roku kalendarzowym, który został ogłoszony rokiem Prymasa  a także jego rychłej beatyfikacji – młodzież - poprzez różne działania  edukacyjne - miała możliwość przybliżenia postaci tego wielkiego Polaka.

 

Celem projektu było upowszechnienie wiedzy o osobie, życiu i działalności Stefana Kardynała Wyszyńskiego oraz kształtowanie postaw uczestników projektu i promowanie wartości, którym wierny był Prymas Tysiąclecia. Prymas Tysiąclecia jest przede wszystkim wzorem szacunku dla każdego człowieka. Odważnie bronił prawdy, ale nigdy nie walczył z ludźmi, odrzucał błędy, ale nigdy nie potępił człowieka. Cecha ta, w niezwykle heroiczny sposób uwidoczniła się podczas trzyletniego uwięzienia, gdy wyznał: „Nie zmuszą mnie niczym do tego, bym ich nienawidził”. Ponadto kard. Wyszyński "był oparciem moralnym dla milionów rodaków w kraju i zagranicą".

 

Przypomniano również, że był twórcą Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego, wieloletniej Wielkiej Nowenny Tysiąclecia oraz inicjatorem obchodów Tysiąclecia Chrztu Polski w 1966 r., które wzmacniały więź narodu z Kościołem i przypominały o wielkiej tradycji państwowości polskiej. W czasach komunistycznego aparatu w 1967 r. ogłosił krucjatę miłości, aby położyć tamę wzajemnej nienawiści w narodzie, w rodzinach i miejscach pracy.

 

Prymas Wyszyński jest wzorem patrioty, ponieważ kochał ojczyznę więcej niż własne serce i wszystko, co czynił dla Kościoła, czynił dla niej. Nigdy poza Polską nie mówił o kraju w negatywny sposób. Jego życie i nauczanie determinuje odpowiedzialność za losy Ojczyzny.

Ogłoszenie roku 2021 Rokiem Kardynała Stefana Wyszyńskiego jest odpowiedzią na orędzie św. Jana Pawła II wygłoszone w dniu śmierci Prymasa 28 maja 1981 r., aby szczególnym przedmiotem medytacji Polacy uczynili postać niezapomnianego Prymasa, "jego osobę, jego naukę, jego rolę w jakże trudnym okresie naszej historii" oraz, aby podjęli "to wielkie i trudne dzieło, dziedzictwo przeszło tysiącletniej historii, na którym on, (...) dobry pasterz, wycisnął trwałe, niezatarte piętno”.

Zachęcam do zapoznania się z fotorelacją i bardzo ciekawą prezentacją, dotyczącą Kardynała, przygotowaną przez Michała Przyłuckiego – ucznia klasy 6 a .

 

https://www.canva.com/design/DAEdmh3hhtA/IMznds_OIXrPUehMKmwDgA/watch?utm_content=DAEdmh3hhtA&utm_campaign=designshare&utm_medium=link&utm_source=publishsharelink

Klasy

Przejdź na stronę swojej klasy
Zobacz
Fundacja Brama
Fundacja Edukacji i Wspierania Rodziców BRAMA.
Katolicka Niepubliczna
Szkoła podstawowa

83-000 Pruszcz Gdański

ul. Wojska Polskiego 8

+48 506 802 427

ksn@katolicka.com.pl

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Twój Boks
Dowolna informacja
Przykładowy button