Katolicka Niepubliczna
Szkoła podstawowa

Czcionka:

A+
A-

Kontrast:

Jak zaplanować dziecku zimą czas wolny ?

Dziecko w wieku szkolnym ma do dyspozycji dni wolne od nauki  tj. weekend, przerwy świąteczne, ferie zimowe czy wakacje letnie. Często dzieje się tak, że uczeń ma problem, by racjonalnie zorganizować i wykorzystać ten czas. Rodzice spędzając go wspólnie z dziećmi  często poświęcają czas na oglądanie telewizji czy na gry komputerowe. Należy jednak pamiętać, że wszystko jest dla ludzi jednak z umiarem. Warto zachęcać dziecko do tego,by również w inny sposób mogło się rozwijać. Mogą to być gry edukacyjne rozwijające spostrzegawczość czy koncentrację uwagi ale również precyzję i percepcję słuchową. Mile widziane są również gry zespołowe, przez które dziecko nawiązuje bliższe relacje z członkami rodziny czy rówieśniakmi poprzez współpracę i umiejętność wyrażania własnego zdania. Można ten czas spędzić również w sposób kreatywny np. wspólnie gotować, układać łamigłówki, klocki, czy składać modele, malować. Każde dziecko lubi czuć że jest ważne dla swojego rodzica i pomimo tego, że często o tym nie mówi ceni sobie z nim wspólnie spędzony czas.

Warto również spędzać jak najwięcej czasu poza domem. W okresie zimowym mogą to być spacery, jazda na łyżwach czy na nartach, pójście na sanki, wojny śnieżkowe. Czas rodziców spędzony z dzieckiem służy umacnianiu więzi rodzinnych. Należy jednak zwrócić uwagę, by dziecko spędzało również czas wolny z rówieśnikami, którzy uczą je nawiązywania prawidłowych relacji społecznych. W tym celu organizowane są półkolonie czy białe szkoły.

 

Czy dziecko powinno uczyć się podczas dni wolnych od nauki szkolnej?

Zdania są podzielone. Doświadczenia kilku szkół w Stanach Zjednoczonych, które postanowiły zrezygnować z tradycyjnych wakacji (rozciągając czas nauki na cały rok, a dni wolne rozrzucając równomiernie w porcjach po nie więcej, niż dwa tygodnie ) wskazują, iż dzieci uczone w nowym systemie wcale nie osiągały lepszych wyników, niż ich koledzy cieszący się normalnymi wakacjami.

Klasy

Przejdź na stronę swojej klasy
Zobacz
Fundacja Brama
Fundacja Edukacji i Wspierania Rodziców BRAMA.
Katolicka Niepubliczna
Szkoła podstawowa

83-000 Pruszcz Gdański

ul. Wojska Polskiego 8

+48 506 802 427

ksn@katolicka.com.pl

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Twój Boks
Dowolna informacja
Przykładowy button