Uczniowski Klub Sportowy "Talent”
przy Katolickich Szkołach Niepublicznych im. Jana Pawła II
w Pruszczu Gdańskim SEKCJA: TENIS

Uczniowski Klub Sportowy "Talent” z sekcją tenisa powstał, aby dać szansę utalentowanym dzieciom i młodzieży z terenu Pruszcza Gdańskiego i okolic na osiągnięcie wysokiego i najwyższego poziomu sportowego w tej pięknej dyscyplinie sportu jaką jest tenis. Jest to możliwe tylko przy odpowiedniej ilości treningów dla każdej grupy wiekowej, przy ogromnym wkładzie pracy dzieci, młodzieży, trenerów, działaczy sportowych jak i przy życzliwym zaangażowaniu władz miasta oraz sponsorów.

 

Cele działalności

 

Celem klubu jest zapewnienie dzieciom ambitnym i zdolnym sportowo dodatkowych zajęć, które pozwolą im rozwijać talent i zaangażować się w sport na wyższym poziomie.

Na treningach realizowany jest program minitenisa i miditenisa zgodnie ze wskazówkami Polskiego Związku Tenisowego dla dzieci w wieku do 10 roku życia oraz program tenisowy dla grup starszych (według wskazówek PZT)

UKS utrzymuje się z dotacji Urzędu Miasta i składek rodziców.

 

Statut UKS Talent

 

 

Zajęcia treningowe

 

Zajęcia odbywają się:

 • w sezonie letnim na korcie tenisowym na terenie firmy TORELL, ul. Obrońców Westerplatte 5, Pruszcz Gdański (dzięki bardzo życzliwej współpracy z firmą Torell)

 • w sezonie zimowym w sali w Zespole Szkół Ogrodniczych i Ogólnokształcących ul. Wojska Polskiego 4, Pruszcz Gdański

 

Szkolenie tenisowe odbywają się w ramach 3 grup:

 • Sportowa

 • Dziewczynki

 • Przedszkolaki

 

W celu zapisania się do Klubu należy wypełnić deklarację członkowskąoraz zgłosić się do Prezesa Klubu w celu ustalenia przynależności do danej grupy oraz terminu zajęć.

Wpisowe wynosi 10 zł (opłata jednorazowa) natomiast opłata miesięczna za uczestnictwo w treningach wynosi 20 zł.

Projektyrealizowane przez UKS Talent

finansowane ze środków Urzędu Miasta w Pruszczu Gdańskim

 

2006 Zadanie publiczne „Rozwój talentów tenisowych”, luty – grudzień 2006

2006 Zadanie publiczne „Wakacje tenisowe w mieście”, lipiec 2006

 

2007 Ochrony zdrowia – przeciwdziałania alkoholizmowi – przeciwdziałania patologiom społecznym, nazwa zadania: „Organizowanie czasu wolnego dzieciom i młodzieży, realizowanie programów stanowiących alternatywę wobec picia alkoholu, używania narkotyków, palenia tytoniu, stosowania przemocy i innych niepokojących zjawisk społecznych. Podejmowanie działań integracyjnych na rzecz środowiska lokalnego w celu promowania zdrowego stylu życia, bez uzależnień.”, styczeń – grudzień 2007.

2007 Edukacyjna opieka wychowawcza – wypoczynek dzieci i młodzieży, nazwa zadania: „Wakacje z tenisem”, czerwiec – sierpień 2007.

2007Kultura fizyczna i sport – upowszechnianie kultury fizycznej i sportu, nazwa zadania: „Tenis – sportem dla wszystkich”, styczeń – grudzień 2007.

2008 Ochrona zdrowia – przeciwdziałanie alkoholizmowi – przeciwdziałanie patologiom społecznym, nazwa zadania: „Tenis – sposób na zdrowe życie bez uzależnień”, styczeń – grudzień 2008.

 1. Edukacyjna opieka wychowawcza – wypoczynek dzieci i młodzieży, nazwa zadania: „Tenis sposobem na aktywne ferie zimowe i wakacje”, styczeń – sierpień 2008.

2008 Kultura fizyczna i sport – upowszechnianie kultury fizycznej i sportu, nazwa zadania: „Tenis – sport i rekreacja dla wszystkich”, styczeń – grudzień 2008

2009 Ochrona zdrowia – przeciwdziałanie alkoholizmowi – przeciwdziałanie patologiom społecznym, nazwa zadania: „Przeciwdziałanie patologiom społecznym poprzez aktywność fizyczną”, styczeń – grudzień 2009.

2009 Edukacyjna opieka wychowawcza – wypoczynek dzieci i młodzieży, nazwa zadania: „Wakacyjne przygody z tenisem”, styczeń – sierpień 2009.

2009 Kultura fizyczna i sport – upowszechnianie kultury fizycznej i sportu, nazwa zadania: „Promowanie aktywnego trybu życia poprzez treningi i turnieje tenisowe”, styczeń – grudzień 2009

 

 

Turnieje tenisowe

organizowane lub współorganizowane przez UKS Talent

 

30.05.2005 // I Szkolny Turniej Tenisowy dla dzieci z klas I – III KSN.

Pierwszy turniej organizowany przez UKS Talent dla dzieci z Katolickiej Szkoły Niepublicznej.

2.06.2005 // I Międzyszkolny Turniej Tenisowy

Zorganizowany we współpracy z MOSiR w Pruszczu Gdańsku, kategorie: dla dzieci do 10, do 13 i do 16 lat, w którym członkowie UKS „Talent” w grupie do 10 lat odnieśli pierwsze sukcesy.

10-11.02.2006 // Zimowy Turniej Tenisowy na zakończenie ferii zimowych

Turniej młodzieżowy rozgrywany w trzech kategoriach wiekowych: do 12 lat, do 14 lat, do 16 lat. Turniej minitenisa „Zimowy turniej o Puchar Kaczora Donalda” dla dzieci do 8 lat.

02.06.2006 // Międzyszkolny Turniej Tenisowy z okazji Dnia Dziecka

 

07.2006 // Wakacyjny Turniej Tenisowy

 

01.12. 2006 // Mikołajkowy Turniej Tenisowy dla dzieci do lat 10

W Mikołajkowym Turnieju Tenisowym dla dzieci do lat 10 zorganizowanym przez MOSiR i UKS Talent w dniu 1 grudnia 2006 w halach Tenisowych przy ulicy Chopina 34 wzięło udział aż 20 najmłodszych tenisistek i tenisistów.

Wśród dziewcząt zwyciężyła Oliwia Dobbek (UKS Talent), która w finale pokonała Julię Makowską (UKS Talent) 11 : 5, natomiast wśród chłopców pierwsze miejsce zajął Mateusz Krzywkowski (UKS Talent) pokonując w finałowym pojedynku Jasia Mikickiego (UKS Talent) 15 : 11.

Szczegóły:http://www.mosir.pruszcz-gdanski.pl/news.php?page=23&news=&topic=

 

02.2007 // Zimowy Turniej Tenisowy na zakończenie ferii zimowych dla młodzieży od 12 do 14 lat

 

09.03.2007 // Młodzieżowy Turniej Tenisowy Sport Shop Cup

W dniu 9 marca 2007 MOSiR oraz UKS Talent zorganizowali Młodzieżowy Turniej Tenisowy Sport Shop Cup. Udział w nim wzięło 27 młodych tenisistów, głównie z Pruszcza Gdańskiego i Starogardu Gdańskiego. Pierwsze miejsca przypadły gościom.

W kategorii do lat 18 w finale Adam Sierocki z Kokoszków dopiero w tie breaku okazał się lepszy od Marcina Kwolka z Pruszcza Gdańskiego (UKS Talent). Natomiast w kategorii do lat 14 zwyciężył Paweł Walecki ze Starogardu Gd., który w finale pokonał Rafała Martyniaka z Pruszcza Gd (UKS Talent).

Szczegóły: http://www.mosir.pruszcz-gdanski.pl/news.php?id=82

 

27.04.2007 // Młodzieżowy Turniej Tenisowy „Otwarcie Sezonu letniego”

Zorganizowany we współpracy z MOSiR w Pruszczu Gdańsku, uczestniczyło 26 osób, kategorie wiekowe: 1989 – 1992, 1993 i młodsi, turniej rozegrany systemem pucharowym.

Wyniki turnieju:

Kategoria chłopców do lat 14; 1. Dawid Głowacki (Pruszcz Gdański) 2. Rafał Martyniak (Pruszcz Gdański) 3. Tomasz Nahuniak (Pruszcz Gdański) i Paweł Szarmański (Starogard Gdański)

Kategoria chłopców do lat 18; 1. Paweł Walecki (Starogard Gdański) 2. Adam Sierocki (Kokoszkowy) 3. Mateusz Bojarski (Pruszcz Gdański) i Maciej Szczepaniak (Kokoszkowy)

Kategoria dziewcząt do lat 18; 1. Olga Klawitter (Starogard Gdański) 2. Marta Leśniewska (Rotmanka) 3. Natalia Podciborska (Pruszcz Gdański) i Michalina Rutkowska (Starogard Gdański)

27.04.2007 // Turniej Minitenisa „Otwarcie Sezonu Letniego”

Zorganizowany we współpracy z MOSiR w Pruszczu Gdańsku, uczestniczyło 20 osób,

kategorie wiekowe:1997 i młodsi, turniej rozegrany systemem pucharowym.

Wyniki turnieju:

Kategoria chłopców do lat 10; 1. Jan Mikicki (Pruszcz Gdański) 2. Beniamin Chłusewicz (Kokoszkowy) 3. Kamil Kmiecik i Mateusz Zwerchowski (obaj Pruszcz Gdański)

Kategoria dziewcząt do lat 10; 1. Marta Walecka (Starogard Gdański) 2. Katarzyna Śmietańska (Pruszcz Gdański) 3. Julia Makowska (Pruszcz Gdański) i Julia Górska (Starogard Gdański)

W kategorii do lat 10; odbyły się również turnieje pocieszenia dla chłopców i dziewcząt. W turnieju pocieszenia dziewcząt pierwsze miejsce zajęła Agata Januszewska (Pruszcz Gdański), a w turnieju pocieszenia chłopców Maciej Małachowski (Gdańsk).

07.12.2007 // Mikołajkowy Turniej Tenisowy

W dniu 7 grudnia 2007 w Halach Tenisowych przy ulicy Chopina 34 odbył się Mikołajkowy Turniej Tenisowy. Wzięło w nim udział 35 młodych adeptów tenisa z Gdańska, Starogardu Gdańskiego, Straszyna, Juszkowa, Radunicy, Kokoszkowych i z Pruszcza Gdańskiego.

Rozgrywki prowadzone były dla dziewcząt i chłopców do lat 12, 14 i 16. Wśród dziewcząt do lat 12 najlepsza była Marta Sulewska (UKS Talent) z Juszkowa, a w kategorii chłopców do lat 12 i 14 zwyciężali Pruszczanie: Jan Mikicki i Rafał Martyniak (UKS Talent).

Turniej został zorganizowany przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Pruszczu Gdańskim we współpracy z UKS Talent oraz Centrum Sportu i Rekreacji Bocian

Szczegóły:http://www.mosir.pruszcz-gdanski.pl/news.php?id=1110

 

02.2008 // Zimowy Turniej Tenisowy, SPORT SHOP CUP

zorganizowany we współpracy z MOSiR w Pruszczu Gdańsku, uczestniczyło 20 osób,

28-29.05.2008 // Szkolny Turniej Tenisowy Katolickich Szkół Niepublicznych

W dniach 28-29 maja 2008 r. na kortach Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji odbył się Szkolny Turniej Tenisowy Katolickich Szkół Niepublicznych. Uczniowie rywalizowali w następujących kategoriach: I klasa, II klasa, III klasa, IV-V klasa, Gimnazjum. Pierwszoklasiści uczestniczyli w zabawach tenisowych. W pozostałych kategoriach odbyły się turnieje tenisowe.

Klasa II: Daniel Roliński - pierwsze miejsce, Aleksandra Janczewska- drugie miejsce , Ignacy Wasilewski, Aleksandra Lewicka - trzecie miejsce

Klasa III: Marta Sulewska - pierwsze miejsce, Anna Świątkiewicz - drugie miejsce, Maciej Bażak, Jan Płaczkiewicz - trzecie miejsce

Klasa IV-V: Grzegorz Krekin - pierwsze miejsce, Dominik Krzysztoforski - drugie miejsce, Kacper Kaczor - trzecie miejsce

Gimnazjum: Marcin Kłomski - pierwsze miejsce, Wojciech Flis - drugie miejsce, Bartosz Rutkowski - trzecie miejsce

 

01.06.2008r // Turniej Tenisowy z okazji Dnia Dziecka

W Dzień Dziecka najmłodsze pruszczańskie tenisistki i najmłodsi tenisiści spotkali się na kortach, aby wziąć udział w turnieju tenisowym. Zawody odbyły się w czterech kategoriach systemem każdy z każdym. Udział w nich wzięło 16 osób. W poszczególnych kategoriach zwyciężali: dziewczęta do lat 12 - Katarzyna Śmietańska, do lat 16 - Angelika Krzywkowska, chłopcy do lat - 12 - Jan Mikicki, do lat 14 - Rafał Martyniak. Organizatorami zawodów byli: MOSiR i UKS Talent.

Szczegóły: http://www.mosir.pruszcz-gdanski.pl/news.php?id=1878

 

22.06.2008 // Tenisowe Mistrzostwa Powiatu Gdańskiego

W dniu 22 czerwca 2008 na kortach przy ulicy Chopina 34 odbyły się Mistrzostwa Powiatu Gdańskiego w tenisie. W zawodach uczestniczyło 19 osób z trzech gmin: Pruszcz Gdański, Kolbudy i Miasto Pruszcz Gdański. W poszczególnych kategoriach zwyciężyli: seniorek - Magdalena Pawul (Gmina Kolbudy), juniorek - Sara Pokorska (Gmina Kolbudy), seniorów - Mariusz Stasiowski (Gmina Pruszcz Gdański) i juniorów Rafał Martyniak (UKS Talent, Miasto Pruszcz Gdański).

Szczegóły:http://www.mosir.pruszcz-gdanski.pl/news.php?id=1939

 

07.2008 // Wakacyjny Turniej Tenisowy

zorganizowany we współpracy z MOSiR w Pruszczu Gdańsku, uczestniczyło 25 osób,

 

07.12.2008 // Tenisowy Turniej Mikołajkowy dla dzieci i młodzieży

W kategorii dziewcząt do lat 16 wygrała Angelika Krzywkowska, druga była Joanna Czajkowska, a trzecia Ola Gruca. Wśród chłopców do lat 12 triumfował Mateusz Krzywkowski, który pokonał w finale Szymona Plaskatego.

W zmaganiach chłopców do lat 16 najlepszy okazał się Rafał Martyniak. Na drugim miejscu uplasował się Emil Grodecki.

Turniej, przy współudziale Uczniowskiego Klubu Sportowego TALENT, zorganizowało pruszczańskie Centrum Kultury i Sportu.

Szczegóły:http://www.mosir.pruszcz-gdanski.pl/news.php?id=2358

 

14.02.2009 // Turniej Tenisowy w trakcie ferii zimowych

zorganizowany we współpracy z Centrum Kultury i Sportu w Pruszczu Gdańsku, uczestniczyło 20 osób

 

01.06.2009r // Turniej Tenisowy z okazji Dnia Dziecka

zorganizowany we współpracy z Centrum Kultury i Sportu w Pruszczu Gdańsku, uczestniczyło 25 osób

 

24.07.2009 // Wakacyjny Turniej Tenisowy

zorganizowany we współpracy z Centrum Kultury i Sportu w Pruszczu Gdańsku, uczestniczyło 18 osób

 

06.12.2009 // Tenisowy Turniej Mikołajkowy dla dzieci i młodzieży

zorganizowany we współpracy z Centrum Kultury i Sportu w Pruszczu Gdańsku, uczestniczyło 32 osoby

 

14.12.2011 // Tenisowy Turniej Mikołajkowy dla dzieci i młodzieży

 

Akademia Tenisa Disney Chanel

 

18.05.2007 // Członkowie UKS „Talent” uczestniczyli w zawodach Akademii Tenisa Disney Channel 2007 na kortach Arki w Gdyni (Talentiada, uczestniczyło 18 osób).


30.05.2008r // 10 członków Uczniowskiego Klubu Sportowego „Talent” uczestniczyło w Finale Regionalnym Akademii Tenisa Disney Channel na kortach Arki w Gdyni.

Drużyny reprezentujące UKS „TALENT” zajęły odpowiednio VIII i XII miejsce.

Zawodnicy zostali nagrodzeni dyplomami oraz symbolicznymi upominkami.

29 maj 2009r. // Gdynia - udział w finale regionalnym Akademii Tenisa Disney Channel drużyny UKS „Talent” (3 – chłopców i 3 – dziewczynki) – 8 miejsce

 

Zarząd UKS Talent

 

W skład zarządu UKS Talent wchodzą:

Łukasz Bocian – prezes, tel. 501 63 85 15, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Tomasz Pachulczak - v-ce prezes

Magdalena Januszewska - sekretarz

 

Geneza powstania UKS "Talent”

W Pruszczu Gdańskim pomimo istniejących kortów tenisowych do maja 2003r. nie było szkolenia tenisowego.

  • W maju 2003r. przy współpracy ówczesnego dyrektora MOSiRu Edwarda Warsińskiego powstały pierwsze grupy treningowe, które prowadziła Joanna Aszyk - absolwentka Gdańskiej AWF na kierunku trenerskim - tenis. Rok później w maju 2004r powstała Szkółka Tenisowa "GemSetMecz”, w której funkcję trenera pełniła Joanna Aszyk.

  • W czerwcu 2004r. dzieci ze szkółki tenisowej po raz pierwszy uczestniczyły w Ogólnopolskim Turnieju Tenisowym dla dzieci do lat 10 - Puchar Kaczora Donalda. Niestety treningi w prywatnej szkółce tenisowej były kosztowne, stąd rodzice wraz z trenerką podjęli inicjatywę powołania Uczniowskiego Klubu Sportowego, który przy wsparciu władz miasta i sponsorów, mógłby zapewnić utalentowanym dzieciom większą, czyli odpowiednią ilość treningów.

  • 28 lutego 2005r. odbyło się Zebranie Założycielskie, w którym wzięło udział 16 zaangażowanych osób. Rodzice wraz z trenerką powołali Komitet Założycielski oraz uchwalili statut stowarzyszenia.

  • 14 marca 2005r. Uczniowski Klub Sportowy "Talent” został wpisany do ewidencji uczniowskich klubów sportowych.

  • 25 kwietnia 2005r. zebrało się I Walne Zebranie członków UKS "Talent”, na którym został powołany zarząd klubu oraz komisja rewizyjna.

  • Treningi rozpoczęły się od maja 2005r. Zaangażowanych było wówczas dwóch trenerów: Łukasz Bocian i Joanna Aszyk.

  • Uchwałą z dnia 21 września 2005r. Zarząd Polskiego Związku Tenisowego przyjął i wpisał UKS Talent do ewidencji Polskiego Związku Tenisowego.

  • We wrześniu 2007r. nastąpiła zmiana składu zarządu Klubu. W wyniku jawnego głosowania członków III Walnego Zebrania jednogłośnie wybrano zgłoszonych kandydatów:Łukasz Bocian – prezes, Tomasz Pachulczak – v-ce prezes, Magdalena Januszewska – sekretarz