AKCJA „SZLACHETNA PACZKA” W KSN

W ubiegłym roku nasza szkoła brała udział w ogólnopolskiej akcji Szlachetna Paczka. Było to dla nas niesamowite przeżycie, ponieważ akcja ta angażowała i jednoczyła całą szkołę - wszystkich pracowników szkoły, uczniów, rodziców - a nawet tych, którzy na co dzień nie mają dużego kontaktu z naszą społecznością. Czas ten obfitował w gesty dobroci i zaangażowanie. Każda przyniesiona rzecz była dla nas ważna i cieszyliśmy się z kilograma ryżu, jak i z niespodziewanych darów w postaci np. blendera czy tabletów. Tutaj można zapoznać się jeszcze raz z zeszłorocznym podsumowaniem, a w tym z relacją z otrzymania paczki przez rodzinę.

Dlatego też, mając w pamięci zeszłoroczne doświadczenie, w tym roku również chcielibyśmy włączyć się w tę akcję. Będziemy pomagali rodzinie z Gdańska, której opis przygotowany przez wolontariusza Szlachetnej Paczki znajdą Państwo poniżej:


Pani Aneta (47 l.) i pan Karol (48 l.) są małżeństwem, wychowującym dwójkę dzieci: Basię (17 l.) i Zuzię (10 l.). Razem z nimi mieszka pani Jadzia (85l.). Jest ona mamą pani Anety
Pani Aneta z wielkim poświęceniem opiekuje się swoją ciężko chorą mamą. Pani Jadzia od 6 lat jest osobą leżącą, ma silną demencję starczą, nie ma z nią żadnego logicznego kontaktu, nie sygnalizuje swoich potrzeb, nie rozumie nawet żadnych komunikatów, nie pamięta prostych czynności życiowych, dlatego pani Aneta nie może pracować. Rodzina żyje skromnie i oszczędnie. Na skutek redukcji etatów pan Karol był bezrobotnym. Musiał pożyczać pieniądze na życie. Aktualnie pracuje i zwrócił długi. 
Trudności finansowe oraz postępująca choroba pani Jadzi spowodowały konieczność zaciągnięcia kredytu. Kredyt między innymi został przeznaczony na zakup łóżka specjalistycznego. Konieczny był też remont zepsutego samochodu, aby sprawniej opiekować się chorą. Po odliczeniu kosztów utrzymania mieszkania (850 zł) oraz wydatków na leczenie i pielęgnację chorej (razem 450 zł) miesięczny dochód w przeliczeniu na jednego członka rodziny wynosi około 540 złotych. Jednakże faktyczny stan tego dochodu 
jest niższy, ponieważ rodzina spłaca kredyt.
To szlachetna rodzina, która ma swój system wartości, oparty na miłości Boga i człowieka. Przejawem tego jest miłość panująca w tej rodzinie oraz heroiczne poświęcenie i opieka nad ciężko chorą. Pomimo tak trudnej sytuacji życiowej są razem i się wspierają. Pielęgnują tradycję wspólnego pójścia na Mszę Św. oraz wspólny niedzielny obiad. Pani Aneta to cicha bohaterka, swoim przykładem pokazuje, jak wielka potrafi być miłość córki i matki oraz jak wiele trudności można pokonać, jeśli naprawdę 
się kocha.
Wśród największych potrzeb pani Aneta wymienia pralkę, bo stara przecieka, a przy osobie przewlekle leżącej jest dużo prania. Ważna dla rodziny jest też żywność. Dla pani Jadzi najpotrzebniejsze są pieluchy dla dorosłej osoby.

Wychodząc naprzeciw potrzebom rodziny przedstawionym w opisie, chcielibyśmy przede wszystkim zakupić rodzinie pralkę oraz ubrania i buty, ponieważ te rzeczy zostały przez nich wskazane jako najważniejsze. Dlatego też będziemy zbierali składkę w wysokości 12 zł (jeśli będą Państwo chcieli ofiarować większą kwotę - będziemy wdzięczni) oraz trwałe produkty żywnościowe i środki czystości (to już zgodnie ze wskazówkami przekazanymi wychowawcom).

Opis każdej rodziny zawiera również dodatkowy dział, w którym można znaleźć rzeczy już niekonieczne, ale takie, które na pewno ucieszyłyby obdarowanego. Jeżeli ktoś z Państwa chciałby jeszcze dodatkowo wesprzeć tę akcję, jak miało to miejsce również w ubiegłym roku, to poniżej podajemy listę takich rzeczy.

pani Jadwiga - ciepły, miękki, leki koc
pani Aneta i pan Karol - kosmetyki damskie i męskie
Basia - zegarek
Zuzia - ubranie z motywem z bajki Kraina lodu

Będziemy również potrzebowali pomocy w transporcie wszystkich paczek 10 grudnia w porannych godzinach. Jeżeli ktoś z Państwa dysponuje takimi możliwościami, to będziemy wdzięczni za pomoc.

Więcej informacji o Szlachetnej Paczce można znaleźć na stronie: www.szlachetnapaczka.pl

Dzielmy się dobrem!