Edziennik Librus

Poczta e-mail

 
 

Wolontariat

 

 Wolontariat chrześcijański jest jedną z koniecznych w dzisiejszych czasach form świadczenia o tym, że w Jezusie Bóg powołuje nas i uzdalnia do miłości braci i sióstr. Jan Paweł II w swoim przemówieniu do przedstawicieli wolontariatu międzynarodowego w styczniu 1981 roku wskazał na ten właśnie aspekt: „Jakże można nie zachwycać się tym, że we wspólnotach chrześcijańskich (…) rozwijają się (…) grupy wolontariuszy, które pragną służyć braciom, by w ten sposób budować bardziej sprawiedliwy i ludzki świat (…). Wolontariat stanowi bowiem znak i wyraz ewangelicznej miłości, która jest bezinteresownym darem z siebie samego — darem ofiarowanym bliźnim, zwłaszcza tym najuboższym i potrzebującym”.

Szanowna Pani Dyrektor

W ubiegłym tygodniu odbyła się w naszej parafii akcja charytatywna „Niedziela dla Emilki”. W jej trakcie zbieraliśmy ofiary na rehabilitację Emilki Główczewskiej, chorującej m.in. na mózgowe porażenie dziecięce. Dzięki Waszej pomocy oraz wsparciu sponsorów i gości udało się zebrać 15.575 złotych. Serdecznie dziękujemy  za ofiarność i otwarte serce .

Składamy także serdeczne podziękowania wszystkim wolontariuszom i ich opiekunom, którzy towarzyszyli nam przez całą niedzielę. Bez Was moi drodzy nie dalibyśmy sobie rady…

Przesyłam podziękowania rodziców Emilki, skierowane właśnie do nas wszystkich

Pozdrawiam serdecznie Elżbieta Marcinkowska

W imieniu swoim i Emilki chcielibyśmy z głębi serca podziękować wszystkim  za tak ogromne wsparcie dla akcji charytatywnej Niedziela dla Emilki. To właśnie dzięki takim dobrym ludziom czujemy, że nie jesteśmy sami w tej trudnej dla nas sytuacji i nie tracimy nadziei na to, że nasza córka dojdzie kiedyś do pełnej sprawności. Każdy jej postęp w rozwoju jest naszym wspólnym sukcesem - bo bez WAS nie byłoby możliwe zapewnienie Emilce tak dobrej rehabilitacji. Podczas akcji udało nam się zebrać fundusze wystarczające na pokrycie kosztów wyjazdu na dwutygodniowy intensywny turnus rehabilitacyjny metodą dr Masgutovej, który wcześniej był dla nas nieosiągalny, a także na dwa dwutygodniowe turnusy metodą MEDEK. Słowa nie są w stanie wyrazić naszej wdzięczności za pomoc, jaką od Państwa otrzymaliśmy. Będziemy pamiętać o Państwu w codziennej modlitwie. 

Aneta i Kacper Główczewscy

Serdecznie dziękujemy Państwu za udział Państwa dzieci w kawiarenkach wolontariatu, w kweście pod drogerią oraz wszelką pomoc finansową i poza finansową na rzecz Pomorskiego Hospicjum dla Dzieci.

ZEBRALIŚMY W TYM ROKU PODCZAS KWEST POD DROGERIĄ I PODCZAS KAWIARENEK KWOTĘ 1348,50 ZŁ.

Dziękujemy również Państwu jako Rodzicom i Nauczycielom za opiekę i zaangażowanie w opiekę podczas kwest wolontariatu oraz akcji wolontariuszy w dniach:

12.11.2016 r. bieg Niepodległościowy w Pruszczu Gdańskim.
Dziękujemy za opiekę nad wolontariuszami Paniom Iwonie Jakubek, Małgorzacie Płotce, Katarzynie Matejuk. Dziękujemy uczniom Tomaszowi Szczepaniakowi, Weronice Matejuk, Weronice Janickiej, Bartoszowi Zwolińskiemu, Michałowi Zacharzewskiemu, Róży Chojnowskiej ,Mikołajowi Jakubkowi, Katarzynie Płotce.

10.12.2016 r. i 17.12.2016 r. kwesty pod drogerią.
Dziękujemy za opiekę Pani Katarzynie Matejuk, Pani Lucynie Lau, ks. Grzegorzowi Szatkowskiemu, Pani Annie Marjak, oraz uczniom: Adrianowi Wilmanowi, Hannie i Witoldowi Banasiak, Katarzynie Płotce, Weronice Matejuk, Michałowi Zacharzewskiemu, Karolinie Łasiewickiej, Julii Wołek, Weronice Janickiej.

12.12.2016 r. kawiarenki wolontariatu.
Dziękujemy Małgorzacie Różańskiej i Agnieszce Brzeskiej-Krakowskiej za opiekę nad uczniami. Dziękujemy uczniom Oliwii Zyngiel, Wiktorii Zielińskiej, Katarzynie Płotce, Małgorzacie Chylickiej, Małgorzacie Zwerchowskiej, Julii Terlikowskiej, Lilianie Konert, Mikołajowi Jakubkowi, Weronice Matejuk, Weronice Janickiej, Szymonowi Marczewskiemu, Dominikowi Banaszek, Dawidowi Juszkiewiczowi, Dawidowi Łasiewickiemu.

Dziękujemy Wychowawcom, pracownikom szkoły i uczniom z klas 1 a i 1 b gimnazjum, 2 a i 2 b, 3 gimnazjum oraz Rodzicom za przygotowanie posiłków na kawiarenkę. 

BIERZEMY UDZIAŁ W AKCJI CHARYTATYWNEJ "KSIĄŻKA ZA PACZKĘ"

Fundacja Bursztynowym Szlakiem zwróciła się do nas z prośbą o wzięcie udziału w akcji charytatywnej Książka za paczkę. Jeżeli ktoś z Państwa chciałby wziąć udział w tym przedsięwzięciu, może w sekretariacie naszej szkoły odebrać torbę, którą następnie należy wypełnić artykułami spożywczymi, produktami codziennego użytku, towarami mogącymi być prezentem pod choinkę. Torbę z prezentami można oddać również w sekretariacie.

Za paczkę otrzymacie Państwo pięknie wydaną książkę "Święta pachnące wspomnieniami" - swoimi wspomnieniami dzielą się m.in. Arcybiskup Leszek Sławoj Głódź, Dyrektor KSN - pani Iwona Jakubek oraz pan Andrzej Szczypiorski. Chętni otrzymają autografy autorów https://www.facebook.com/images/emoji.php/v6/f4c/1/16/1f642.png:-) Paczki od Państwa będą przeznaczone dla najbiedniejszych rodzin i osób pokrzywdzonych przez los. Będziemy wdzięczni za każdy dar.

Artykuły spożywcze: mąka, ryż, kasze, makarony, płatki kukurydziane i inne, cukier, konserwy mięsne i warzywne, dania gotowe, olej, herbata, kawa, dżemy, miód, słodycze, bakalie, suszone owoce.
Środki czystości: proszki do prania, płyny do mycia naczyń, proszki, płyny i pasty codziennego utrzymania czystości, szampony, mydło, pasty do zębów, chusteczki higieniczne, środki zapachowe
Towary na prezent: książki, wody toaletowe, dezodoranty, wody po goleniu, kremy pielęgnacyjne, gry planszowe i edukacyjne, puzzle, przybory do pisania, rysowania.

 

Czytaj więcej: AKCJA CHARYTATYWNA "KSIĄŻKA ZA PACZKĘ"

Drodzy Rodzice, Nauczyciele i Uczniowie naszej Szkoły ! 

Miłość wyrażana jest poprzez wrażliwość na drugiego człowieka. Darczyńcy SZLACHETNEJ PACZKI dodatkowo okazują ją w prezencie, który trafia prosto w serca rodziny. Sami wiemy, jak się czujemy, gdy ktoś pomaga spełnić nasze marzenia, zwłaszcza kiedy wydają się nierealne.

Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie Szlachetnej Paczki: za bezinteresowność, wysiłek i życzliwość, które towarzyszyły przygotowywaniu prezentów. Również w tym roku udało się skompletować ponad 20 paczek z żywnością, środkami czystości oraz ubraniami oraz zebraliśmy 1700 złotych potrzebnych na zakup pralki!

Chcielibyśmy również szczególnie podziękować tym rodzicom, którzy włączyli się w Szlachetną Paczkę poprzez ofiarowanie dodatkowych rzeczy - bonów na buty, pościeli, ubrań, zegarka, kosmetyków. Nieoceniona okazała się również pomoc przy przewożeniu paczek do magazynu w Gdańsku – transport ponad 20 sporych rozmiarów pakunków był nie lada wyzwaniem.

Poniżej zamieszczamy przesłaną przez wolontariusza relację ze spotkania z rodziną 

Relacja ze spotkania z rodziną przy wręczeniu paczki

Podczas wnoszenia prezentów do mieszkania było widać ogromne zaskoczenie domowników dużą ilością otrzymanych prezentów. Pani Aneta, gdy usiadła za stołem i zobaczyła całą podłogę zastawioną prezentami, rozpłakała się. Jej starsza córka Basia natychmiast podbiegła do mamy i mocno ją przytuliła. Po chwili Basia usiadła, ale nie mogła przestać płakać. Gdyby łzy mogły zamieniać się w diamenty, to na pewno Darczyńca byłby posiadaczem najpiękniejszych diamentów. Wolontariuszki próbowały podjąć rozmowę, ale po chwili dało się odczuć, że te łzy to nie tylko łzy radości. Są wśród nich także łzy, które są tajemnicą osobistych przeżyć tej rodziny. Postanowiłyśmy to uszanować i powiedziałyśmy pani Anecie, że wrócimy do nich później. Wychodząc, przytuliłam panią Anetę bardzo mocno i wtedy poczułam, jak jej całe ciało drży. Wtedy przypomniały mi się słowa, które wypowiedział lis do Małego Księcia: "Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu..." Gdy przyszłyśmy drugi raz zastałyśmy panią Anetę uśmiechniętą i radosną. Prezenty były już rozpakowane. Wszyscy byli z nich zadowoleni. Teraz mogliśmy posłuchać relacji z otrzymanych prezentów. Pani Aneta z ogromnym wzruszeniem pokazała nam bon na zakup nowej pralki oraz bony na zakup nowego obuwia dla całej rodziny. Nie powiedziała wiele słów, ale jej świecące oczy dopowiedziały nam wszystko. Zuzia jest pilną uczennicą i bardzo się ucieszyła z książki pt.: "Narnia." Niedługo będzie ją przerabiać w szkole. Dla Zuzi największym zaskoczeniem był zestaw rzeczy z motywami bohaterów z Krainy Lodu. Wśród nich była piękna pościel, piżama, portfelik, naszyjnik. Zuzia dostała też szkatułkę, zegarek i ulubione getry. Basia najbardziej była zadowolona z nowej kurtki, spodni i swetra. Nie mogła się nadziwić, że te rzeczy są jak na nią szyte. Basia była też zadowolona z kosmetyków, szczególnie podobały się jej lakiery do malowania paznokci. Pan Karol otrzymał nową kurtkę, która leży na nim idealnie. Pani Aneta bardzo się ucieszyła, że jak pójdą podczas świąt do Kościoła, to mąż będzie ładnie wyglądał. Dużą niespodzianką dla pani Anety była duża ilość środków czystości, a zwłaszcza proszku do prania. Przy obłożnie leżącej chorej jest sporo prania, dlatego jest on tak ważny. Wśród prezentów są też potrzene środki do pielęgnacji p. Jadzi. Pani Aneta jest również wdzięczna za żywność. Ma już plany kulinarne na najbliższe dni. Szczególnie ucieszyła się z dużej ilości ryżu i mąki. Te produkty są często używane w kuchni.

Co chce przekazać Tobie wolontariusz

Ze swojej strony pragnę podziękować Darczyńcy za to, że mogłam być naocznym świadkiem tak pięknych chwil. Było to dla mnie piękne doświadczenie. Dziękuję za bardzo dobrą współpracę podczas przygotowania prezentów. Podczas wymiany informacji widziałam duże zainteresowanie rodziną i troskę o dokładne rozpoznanie ich potrzeb. W czasie rozmowy z Darczyńcą dowiedziałam się, że prezenty były przygotowywane przez Uczniów i ich Rodziców. Sama jestem pedagogiem i nauczycielem, pracuję z dziećmi i wiem, jak ważne w wychowaniu młodego człowieka jest pokazaniu mu świata prawdziwych wartości. Wśród tych wartości ważne miejsce zajmuje otwartość na potrzeby innych oraz dawanie temu wyraz w codziennym życiu. Dziękuję za taką postawę słowami Św. Jana Pawła II, który mówił: "człowiek jest wielki ... przez to, czym dzieli się z innymi."

Co chce powiedzieć od siebie rodzina

Wszystkim bardzo dziękuję, zdaję sobie sprawę ile osób musiało się zaangażować w przygotowanie tylu prezentów. Mam też świadomość, jak duża jest wartość pieniężna otrzymanych przez nas rzeczy. Będziemy się za Was wszystkich modlić. Jeszcze raz dziękujemy.

Zachęcamy również do zapoznania się z tegorocznymi najważniejszymi wydarzeniami Szlachetnej Paczki: http://www.szlachetnapaczka.pl/najwazniejsze-wydarzenia-xv-edycji-paczki

AKCJA „SZLACHETNA PACZKA” W KSN

W ubiegłym roku nasza szkoła brała udział w ogólnopolskiej akcji Szlachetna Paczka. Było to dla nas niesamowite przeżycie, ponieważ akcja ta angażowała i jednoczyła całą szkołę - wszystkich pracowników szkoły, uczniów, rodziców - a nawet tych, którzy na co dzień nie mają dużego kontaktu z naszą społecznością. Czas ten obfitował w gesty dobroci i zaangażowanie. Każda przyniesiona rzecz była dla nas ważna i cieszyliśmy się z kilograma ryżu, jak i z niespodziewanych darów w postaci np. blendera czy tabletów. Tutaj można zapoznać się jeszcze raz z zeszłorocznym podsumowaniem, a w tym z relacją z otrzymania paczki przez rodzinę.

Dlatego też, mając w pamięci zeszłoroczne doświadczenie, w tym roku również chcielibyśmy włączyć się w tę akcję. Będziemy pomagali rodzinie z Gdańska, której opis przygotowany przez wolontariusza Szlachetnej Paczki znajdą Państwo poniżej:

Czytaj więcej: AKCJA „SZLACHETNA PACZKA” W KSN