Edziennik Librus

Poczta e-mail

 
 

Relacje z życia gimnazjum

Uczniowie klasy IB gimn. po omówieniu wspaniałej lektury, którą była powieść H. Sienkiewicza pt. „Krzyżacy” zaprosili nas na wycieczkę z wizytą do średniowiecznego rycerza. Pierwsza grupa pokazała makietę typowego rycerskiego gospodarstwa i opowiedziała o ciężkich warunkach życia codziennego. Grupa druga zaprezentowała nam ówczesną modę. Zobaczyliśmy wykwintne stroje dam dworu i prosty, ubogi ubiór chłopa. Grupa trzecia zaprosiła nas na poczęstunek. Przygotowali trzy stoły: chłopski, na którym znaleźliśmy świeżo pieczony chleb, smalec i wodę do picia. Stół rycerski zachęcał pieczonym mięsiwem, kaszą i tajemniczą beczułką, której nie odważyliśmy się otworzyć. Na stole królewskim znaleźliśmy pieczone perliczki i wykwintny deser. Gospodarzy zadziwiło to, że największe wzięcie miał stół chłopski, a szczególnie pachnący chlebek okraszony smalcem ze skraweczkami. Aby uświadomić uczniom, że nie tak łatwo było wtedy przyrządzić jedzenie, uczniowie musieli sami wykonać popularne w średniowieczu podpłomyki. Po sutym jadle nadszedł czas na rozrywkę. Uczyliśmy się tańczyć, a potem na dworze bawiliśmy się w różne gry plebejskie, między innymi przeciąganie liny.  Gratuluję klasie Ib pomysłowości i kreatywności i dziękuję za ogromny wkład pracy włożony w przygotowanie projektu. Brawo.

 
W dniu 13.12.2016 uczniowie klasy 3 gimnazjum zorganizowali spotkanie dla uczniów z OREW-u z Pruszcza Gdańskiego.
Uczniowie 3 gimnazjum zaprezentowali naszą szkołę oraz zaprosili do wspólnej integracyjnej zabawy, m.in.: quizu świątecznego, kalamburów świątecznych itp. O wspaniałych uczniach z OREW-u nie zapomniał Święty Mikołaj, który w tym roku specjalnie przyjechał wcześniej z prezentami.
Spotkanie odbywało się w ramach projektu "Różnopodobni" realizowanego wspólnie przez OREW z Pruszcza Gdańskiego i Katolicką Szkołę Niepubliczną.

 

W dniu 29 listopada 2016 r. historyk z Instytutu Pamięci Narodowej pan Artur Chomicz poprowadził zajęcia z historii XX wieku dla uczniów klas drugich gimnazjum. Wysłuchaliśmy bardzo ciekawego wykładu o Drugiej Rzeczpospolitej i czasach okupacji niemieckiej, a na koniec rozegraliśmy grę 303.

 

 

Nasi Gimnazjaliści w Hofheim w Niemczech.

Zajęcia artystyczne w szkole niemieckiej, katolickiej: Elisabethenschule w Hofheim oraz spacer po starówce.

Hofheim, od 25 kwietnia 2012 miasto partnerskie Pruszcza Gdańskiego, położone jest zaledwie kilkanaście kilometrów od Frankfurtu nad Menem, liczy sobie ponad 40.000 mieszkańców. Podobnie jak Pruszcz Gdański jest częścią dużej aglomeracji. Położone na skraju zalesionego masywu górskiego Taunus, z wyjątkowo klimatycznym Starym Miastem, pełnym sklepów i kawiarni. 
Uczniowie Gimnazjum KSN kolejny raz reprezentują polską młodzież na corocznym spotkaniu miast partnerskich. Wiosną niemieccy urzędnicy z młodzieżą z Hofheim uczestniczyli w naszych pruszczańskich obchodach Chrztu Polski.
W czasie obecnej wizyty w Niemczech nasi uczniowie mieszkają u rodzin, mają wiele ciekawych, wspólnych zajęć z młodzieżą z różnych krajów. No i szlifują języki obce…